Usuwanie zębów we Wrocławiu

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Usuwanie ósemek Wrocław

Ósemki to trzecie zęby trzonowe. Zaczynają się wyrzynać między 15, a 25 rokiem życia, jednak nie jest to sztywną regułą. Mogą pojawić się też później, ale równie dobrze nie musza pojawiać się wcale. Niektórzy ludzie nie posiadają zawiązków ósemek i nie jest to nic dziwnego. Ósemki są bardzo nieprzewidywalnymi zębami. Z tego właśnie powodu są tez bardzo problematyczne.

Bardzo często zdarza się, że na ósemki nie ma już miejsca w łuku zębowym. Wtedy zaczynają rosnąć w najbardziej niespotykany sposób (niespotykany dla innych zębów, ale dla ósemek sposób taki nie jest): mogą wrastać pod inne zęby, rosnąć w bok, do przodu, albo w dowolnym innym kierunku. W takim przypadku ósemki napierają na sąsiednie zęby trzonowe i powodują ich przesuwanie, a te z kolei powodują stłoczenie całego łuku zębowego. Ósemki często też nie przebijają się przez dziąsła, a nawet potrafią wrastać w kość szczęki. W ten sposób przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, cyst, ropni i wielu innych powikłań.

Nawet jeśli ósemki wyrzną się w miarę prawidłowo, to i tak mogą sprawić nie małe problemy. Często pozostają częściowo przykryte fałdem dziąsłowym, pod którym zbierają się zanieczyszczenia. Ósemki znajdują się w bardzo niedogodnym miejscu. Najczęściej trudno do nich dotrzeć szczoteczką do zębów, dbanie o ich higienę jest zazwyczaj mocno utrudnione. Dlatego ósemki bardzo szybko zaczynają się psuć, często wywołują stany zapalne dziąseł i ogólnie sprawiają wiele problemów.

Oczywiście ósemki są na tyle nieprzewidywalnymi zębami, że równie dobrze mogą wyrosnąć całkowicie prawidłowo, nie sprawiać żadnych problemów i mogą funkcjonować całkowicie poprawnie. W takim przypadku ósemki należy zachować i nie usuwać ich. We wszystkich innych, znacznie bardziej problematycznych sytuacjach, zazwyczaj zaleca się usunięcie ósemek. Należy pamiętać, że jest to sprawa indywidualna i u każdego Pacjenta wygląda całkowicie inaczej. Przed podjęciem decyzji o usunięciu ósemek należy przeprowadzić dokładne badania i konsultacje.

Zabieg usunięcia ósemek najczęściej jest trudniejszy niż standardowa ekstrakcja innego zęba. Jest to spowodowane niefortunnym położeniem ósemki przeznaczonej do usunięcia. Usunięcia ósemki dokonuje się na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W wyjątkowych przypadkach zaleca się pełną narkozę, która wymaga też hospitalizacji.

Sam zabieg usunięcia ósemki przebiega następująco: dziąsło należy naciąć i odsłonić, ukazując całego zęba – jeśli wrasta pod kość lub inne zęby odsłania się kość w odpowiednim miejscu. Przy lokalizacji zęba i wszystkich jego korzeni niezbędne jest zdjęcie RTG. Usuwaną ósemkę należy odpowiednio rozbić na mniejsze fragmenty – jeśli nie jej usunięcie nie będzie sprawiać problemów można usunąć ósemkę w całości. Mniejsze fragmenty łatwiej oddzielić od kości szczęki i sąsiadujących tkanek nie narażając ich na uszkodzenie. Zębodół (ranę po usuniętym zębie) dokładnie się oczyszcza i odkaża. W razie powstania rozległego ubytku kostnego można go wypełnić odpowiednim materiałem kościozastępczym, który ułatwia i przyspiesza gojenie. W ranie powinien powstać skrzep, który będzie stanowił naturalny opatrunek. Na ranę dziąsła nakłada się szwy i lekki opatrunek, który jest usuwany po około połowie godziny. Na tym zabieg się kończy, a Pacjent może udać się do domu.

Jeśli po zabiegu wystąpią niepokojące objawy – krwawienie, nasilający się uporczywy ból, znaczna opuchlizna i obrzęk – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Po usunięciu ósemki należy zastosować się do zaleceń lekarza stomatologa. Jakiekolwiek odstępstwo od zaleceń może zaowocować poważnymi powikłaniami i nieprzyjemnymi konsekwencjami. Standardowe zalecenia po zabiegu usunięcia ósemki: unikanie wysiłku fizycznego, należy całkowicie wystrzegać się alkoholu, tytoniu i innych używek, należy spożywać napoje i posiłki letnie, aby nie były gorące lub zimne. Należy też unikać szczotkowania i przepłukiwania okolic rany – można w ten sposób wypłukać skrzep, który jest naturalnym opatrunkiem. Do tych zaleceń po usuniętej ósemce należy stosować się prze około tydzień, zazwyczaj do zdjęcia szwów z rany.

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski