Endodoncja we Wrocławiu

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Endodoncja Wrocław - leczenie kanałowe

Endodoncja jest inaczej nazywana leczeniem kanałowym. Zajmuje się leczeniem zmian chorobowych miazgi zęba – wewnętrznej jego części, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Leczenie endodontyczne jest często wykonywanym standardowym zabiegiem dentystycznym. Polega na otwarciu kanałów zębowych, oczyszczeniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem.

Leczenie endodontyczne może być ostatnim ratunkiem dla zniszczonego zęba. Alternatywą może być jego usunięcie. Jednak ekstrakcja zęba (usunięcie zęba) musi pozostać ostatecznością, gdy już nic innego nie można zrobić.

Wskazania do przeprowadzenia leczenia endodontycznego:

  • zaawansowana próchnica i zakażenie miazgi zęba – infekcja próchnicza jest na tyle rozległa i sięga w głąb zęba na tyle, że zakażenie zęba przechodzi na jego miazgę,
  • ostre zapalenie miazgi zęba – nagle pojawia się silny ból, ząb staje się nadwrażliwy na niską i wysoką temperaturę, boli gdy się go dotyka, wokół zęba dziąsło puchnie i jest widoczny obrzęk,
  • martwica miazgi zęba – nie ma dolegliwości bólowych, jednak ząb może ulegać przebarwieniem – zmienia kolor, wygląda inaczej,
  • zmiany okołowierzchołkowe – przy wierzchołku korzenia zęba dochodzi do zmian zapalnych, zazwyczaj mają one charakter przewlekły, czyli bezobjawowy, długotrwały. Czasem tez dochodzi do ostrych zapaleń okołowierzchołkowych, lub przejścia przewlekłego zapalenia w ostre zapalenie zęba. W takim przypadku pojawiają się ostre dolegliwości bólowe, obrzęk, a czasem ropne zapalenia zęba.
  • urazy fizyczne – złamania, pęknięcia zęba – miazgę zęba należy usunąć, aby nie dopuścić do jej zakażenia i powstania stanów zapalnych. Dopiero po leczeniu endodontycznym można rozpocząć leczenia protetyczne.

Przebieg leczenia endodontycznego:

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) należy rozpocząć od wykonania diagnostycznego zdjęcia RTG. Dzięki temu lekarz dentysta we Wrocławiu zapozna się z przebiegiem kanałów, ułożeniem zęba i będzie mógł dokładnie zaplanować leczenie endodontyczne.

  • Zabieg jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, więc nie musimy obawiać się jakichkolwiek dolegliwości bólowych (bezbolesne leczenie endodontyczne).
  • Po dokładnym zbadaniu zęba wymagającego leczenia dobry dentysta otwiera komorę zęba. W tym miejscu może nastąpić mały zwrot akcji: czasem przed przystąpieniem do właściwego leczenia kanałowego (leczenia endodontyczsnego) miazgę zęba najpierw należy zatruć – umieszcza się odpowiednie lekarstwa w komorze zęba i zamyka ząb tymczasowa plombą. Pacjent umawia się na kolejna wizytę, która nastąpi po tygodniu do miesiąca w zależności od przypadku. Jednak dzisiejsze metody leczenia endodontycznego pozwalają na wykonanie zabiegu na jednej wizycie w większości przypadków.
  • Po otwarciu komory zęba i ujścia kanałów należy je dokładnie oczyścić. Używa się do tego odpowiednich narzędzi, które są odpowiednio małe i maja kształt pozwalający dotrzeć do samego końca kanałów korzeniowych. Równolegle z mechanicznym oczyszczaniem stosuje się odpowiednie płyny dezynfekujące i oczyszczające kanały z resztek organicznych. To daje nam pewność dokładnego oczyszczenia kanałów i wyeliminowania ewentualnych przyszłych ognisk zapalnych.
  • Po oczyszczeniu kanałów należy wykonać kolejne zdjęcie RTG. W ten sposób bardzo dobry lekarz dentysta upewnia się, że kanały są oczyszczone na odpowiednia głębokość.
  • Jeśli kanały zostały odpowiednio oczyszczone i opracowane należy je wypełnić specjalnym materiałem. Powszechnie stosuje się do tego gutaperkę – jest to materiał biokompatybilny idealnie wypełniający wąskie kanały korzeniowe.
  • Ostatnim etapem jest wypełnienie komory zęba i zamknięcie jej materiałem kompozytowym (plombą) lub wykonanie korony protetycznej (jeśli ząb jest zniszczony w znacznym stopniu).
  • Przed opuszczeniem gabinetu powinno się wykonać ostatnie kontrolne prześwietlenie zęba. Bardzo dobry dentysta upewnia się czy kanały zostały szczelnie i do samego końca wypełnione, czy nie zostały elementy mogące wywoływać stany zapalne.

Leczenie kanałowe może być także konieczne w przypadku zmian okołowierzchołkowych. W taki takim wypadku musi być ono wydłużone o czas całkowitego wyleczenia takich zmian. Należy przygotować się na kilka dodatkowych wizyt w gabinecie dentystycznym we Wrocławiu.

Po leczeniu endodontycznym ząb może być nadwrażliwy i możemy odczuwać lekki dyskomfort. Jednak te dolegliwości powinny ustąpić po kilku dniach. Taki ząb zachowuje się dokładnie jak ząb naturalny, także nie są konieczne dodatkowe zabiegi higieniczne z nim związane. Należy jednak pamiętać, że jest to ząb martwy, a zatem w zupełnie inny sposób wchłania substancje odbarwiające – może się przebarwiać znacznie szybciej niż zęby naturalne.

Ząb leczony endodontycznie musi być poddany stałej kontroli. W naszym gabinecie dentystycznym zalecamy regularne wizyty kontrolne u dentysty połączone z badaniem radiologicznym. Dzięki temu nasz bardzo dobry dentysta może szybko zauważyć wszelkie powikłania i zmiany chorobowe. Szybkie ich wykrycie umożliwia natychmiastową interwencję i możliwość zachowania naturalnych zębów.


Więcej informacji o Leczenie kanałowe

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski