Usuwanie zęba mądrości

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Wyrywanie zębów mądrości Wrocław

Zęby mądrości są ostatnimi zębami trzonowymi. Wyrastają jako ostatnie w łuku zębowym. Nie ma stałych reguł dotyczących okresu ich wyrzynania się. Patrząc na podawane przedziały wiekowe możemy stwierdzić, że mogą zacząć rosnąć między 15 a nawet 30 rokiem życia. Choć nie jest to do końca pewne. Ich wzrost może trwać nawet do 40 roku życia. Jednak u wielu osób zęby mądrości się nie pojawią.

Zęby mądrości najczęściej sprawiają dużo problemów. Jeśli zaczynają rosnąć, zazwyczaj robią to w bardzo nieprawidłowy sposób: pod innym kątem niż wszystkie inne zęby, rozpychając zęby sąsiednie, wrastając pod nie, czy też rosną w bok, przód, czy tył. Nawet jeśli rosną prawidłowo i mając wiele szczęścia wyrosną całe mogą bardzo szybko zacząć się psuć (próchnica na zębach mądrości). Powodem tego jest położenie zębów mądrości: bardzo trudno jest je czyścić, często nie biorą udziału w czynności żucia, co też sprzyja zaleganiu na nich resztek pokarmu. Jeśli zęby mądrości sprawiają jakiekolwiek problemy należy je szybko usunąć.

Wskazania do usunięcia zębów mądrości:

Bardzo często samo ich pojawienie się jest już wskazaniem do usunięcia zębów mądrości. Rosną krzywo, najczęściej sprawiając ból, rozpychają inne zęby powodując wady zgryzu, szybko się psują. Sprawiają prawie same problemy. Do niedawna wśród dentystów popularne było twierdzenia, że zęby mądrości należy usuwać zawsze. Jednak aktualnie odchodzi się od takiego myślenia. Jeśli rosną one prawidłowo i nie sprawiają żadnych problemów należy je zostawić (pod względem usuwania zębów nie można być nadgorliwym). Zęby możemy usunąć tylko jeśli mamy ku temu ewidentne przesłanki:

  • ząb rośnie nieprawidłowo powodując ból,
  • zatrzymany ząb mądrości – wyrznięty częściowo lub wcale nie przebił się przez dziąsło,
  • wskazania ortodontyczne – ząb mądrości rośnie nieprawidłowo rozpychając sąsiednie zęby – może w ten sposób spowodować wady zgryzu, lub uniemożliwia leczenie ortodontyczne,
  • wskazania protetyczne – ząb mądrości uniemożliwia wykonanie uzupełnienia protetycznego.

Informacje również na: Usuwanie zębów mądrości Wrocław


Przeciwwskazania do usunięcia zębów mądrości:

  • Choroby ogólnoustrojowe – problemy z krzepliwością krwi (hemofilia), białaczka, choroby serca i naczyń krwionośnych, cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, choroby wątroby, choroby nowotworowe. Zabieg usuwania zęba mądrości można wykonać wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty zajmującego się Pacjentem w przypadku danej choroby.
  • Choroby tymczasowe – po ich wyleczeniu można przystać do wykonania zabiegu - opryszczka, zapalenie błony śluzowej, ropne zapalenie przyzębia, infekcje jamy ustnej.

Przebieg zabiegu usunięcia zęba mądrości:

Przed przystąpieniem do zabiegu wyrwania zęba mądrości wymagane jest wykonanie diagnostycznego zdjęcia RTG. Usuwanie zębów mądrości jest standardowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie dentystycznym, jednak może okazać się stosunkowo skomplikowany. Najczęściej wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym (bezbolesne wyrywanie zębów). W niektórych przypadkach wymagane jest zastosowanie narkozy i hospitalizacja, ale są to przypadki niezwykle rzadkie. Zabieg trwa około godziny do dwóch, w zależności od skomplikowania spowodowanego ułożeniem zęba mądrości. Gdy znieczulenie zacznie działać chirurg dentysta nacina dziąsło w okolicy zęba mądrości. Odsłania cały ząb i wyrostek zębodołowy (kość) w jego okolicy. Za pomocą odpowiednich narzędzi rozbija ząb mądrości na mniejsze fragmenty. Znacznie ułatwia to zabieg: łatwiej i bezpieczniej jest usuwać mniejsze fragmenty niż cały ząb łącznie z korzeniem. Dodatkowo korzenie zęba mądrości mogą występować w różnej liczbie i mieć niespodziewany kształt utrudniający ich usunięcie. Dzięki podzieleniu zęba i korzeni na mniejsze fragmenty unikamy poważnego uszkodzenia kości szczęki. Po ekstrahowaniu zęba ranę można wypełnić materiałem kościozastępczym. Robi się tak, jeśli rana jest rozległa i brakuje sporego fragmentu kości. Przyspiesza to gojenie i pozwala zachować odpowiedni kształt kości szczęki. Dziąsło zaszywa się i tymczasowo opatruje. Po ustaniu krwawienia, czyli po około godzinie opatrunek można usunąć.

Po zabiegu wyrwania zęba mądrości możemy powrócić do w miarę normalnego trybu życia. Na pewno będziemy odczuwać znaczny dyskomfort, jednak jest to normalny stan po ingerencji chirurgicznej. Aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza dentysty we Wrocławiu.

Postępowanie po zabiegu usunięcia zębów mądrości:
  • rana i jej okolice muszą być utrzymane w czystości,
  • nie można dopuścić do wypłukania skrzepu krwi z rany. Taki skrzep tworzy naturalny opatrunek i zabezpiecza ranę przed infekcjami.
  • nie można szczotkować okolic rany przed jej zagojeniem,
  • należy wstrzymać się od picia i jedzenia gorących rzeczy, mogą być jedynie letnie,
  • całkowicie wystrzegać się kawy, alkoholu, tytoniu i wszystkich substancji podnoszących ciśnienie krwi,
  • należy unikać wysiłku fizycznego,
  • jeśli pojawi się obrzęk, ból, czy opuchlizna można zastosować zimny okład na policzek, ssać kostka lodu, czy zastosować dostępne w aptece środki przeciwbólowe,

Jeśli ból będzie uporczywy, nie poddający się działaniu środków przeciwbólowych, a opuchlizna i obrzęk nie będą chciały ustąpić należy jak najszybciej zgłosić się do chirurga dentysty.

W naszym gabinecie dentystycznym wszystkie zabiegi mikrochirurgiczne, takie jak wyrywanie zębów mądrości, są wykonywane przez profesjonalnych chirurgów dentystycznych. Dla pełnego bezpieczeństwa naszych Pacjentów stosujemy pełna osłonę antybiotykową – chronimy w ten sposób naszych Pacjentów przed infekcjami i powikłaniami.


Więcej informacji o Resekcja korzenia zęba

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski