Pedodonta dla dziecka

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Dentysta dla dziecka (dla synka, dla córki)

Dziecko jest szczególnym rodzajem Pacjenta. Wymaga odpowiedniego przygotowania, zawierającego w równej mierze przygotowanie profesjonalne i umiejętność kontaktu z maluchami. Lekarz dentysta musi dostosować swoje podejście do wieku Pacjenta, nie może w taki sam sposób traktować dwuletniego malucha i dziesięciolatka. W naszym gabinecie dentystycznym bez trudu znajdziecie odpowiednio przygotowanego dentystę dla dziecka.

Czy warto leczyć mleczne zęby?

Od mlecznych zębów wszystko się zaczyna. Jeśli jakaś wada zgryzu pojawia się przy zębach mlecznych, możemy być pewni, że tak samo będzie z zębami stałymi. Oczywiście jeśli wcześniej nie zabierzemy się za jej leczenie dentystyczne. Co ma wspólnego wada zgryzu z próchnicą? Bardzo wiele, jeśli próchnica zębów mlecznych nie jest leczona. Jak wiadomo nie leczona próchnica prowadzi do utraty zębów. Można powiedzieć, że przecież zęby mleczne i tak w końcu wypadną. Tak, jednak na wypadanie zębów mlecznych jest odpowiedni czas i nie możemy pozwolić na ich wcześniejszą utratę czy dłuższe przetrzymanie. Jeśli ząb mleczny wypadnie zbyt szybko, inne zęby zaczną przesuwać się w kierunku luki, a przyszłe zęby stałe już od początku zaczną rosnąć nieprawidłowo. To samo dotyczy zbyt długo nie wypadających mleczaków: nie dają miejsca dla zębów stałych, uniemożliwiając ich prawidłowy wzrost. Wszystkie wady zgryzu dużo łatwiej leczyć w przypadku zębów mlecznych. Dzięki temu możemy uniknąć długotrwałego leczenia ortodontycznego zębów stałych.

Zęby mleczne należy leczyć także dlatego, że próchnica może się przenosić na inne zęby. W ten sposób pozwalamy psuć się zębom stałym już od samego ich pojawienia się w ustach dziecka. Dodatkowo mogą one powodować bardzo uciążliwy ból, tak samo jak zęby stałe.

Wizyta z dzieckiem u dentysty.

Bardzo ważne jest samo przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty dziecięcego. Nie można malucha straszyć dentystą, czy choćby wspominać o bólu. Jeśli dziecko już reaguje strachem na dentystę, należy unikać tego słowa, mówić Pan/Pani (małe oszustwo może jednak przynieść wiele pożytku). Dobrze przygotowana i zaaranżowana pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym może przynieść bardzo dobre efekty. Powinna nastąpić wcześnie, aby przygotować i oswoić dziecko z lekarzem dentystą i samym gabinetem dentystycznym. Nie należy czekać do pierwszego zepsutego zęba, czy pierwszego bólu. Takie postępowanie najczęściej skutkuje irracjonalnym strachem przed dentystą nawet w dorosłym życiu (kto z nas dalej stresuje się przed wizytą u dentysty, pamiętając nieprzyjemne doświadczenia z dzieciństwa?). Pierwsza wizyta powinna być kontrolna, profilaktyczna. Dentysta sprawdzi czy zęby dobrze się rozwijają, poradzi jak postępować w różnych przypadkach, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka.

Bardzo ważny jest także odpowiedni wybór dentysty i gabinetu dentystycznego. Oprócz profesjonalnego przygotowania lekarz dentysta powinien mieć dobre podejście i odpowiedni kontakt z dzieckiem. Możemy zapewnić, że dentyści w naszym gabinecie dentystycznym są odpowiednio do tego przygotowani, a oprócz profesjonalizmu mają bardzo dobry kontakt z Małymi Pacjentami.

Musimy pamiętać, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym jest bardzo ważna i zawiązuje nić współpracy miedzy lekarzem dentystą, a dzieckiem. Nie powinna kojarzyć się negatywnie, a raczej powinna być zapamiętana jako ciekawa przygoda i zabawa.

Sam przebieg wizyty u dentysty może być różny. Zależnie od wieku i reakcji dziecka można zastosować różne metody. Najczęściej jest to zabawa, która odwraca uwagę dziecka, skupia ja na czymś przyjemnym. Młodsze dzieci powinny być trzymane na kolanach przez rodzica, wtedy czuja się bezpieczniej i lepiej znoszą wizytę. Starszym najlepiej zapewnić jakąś nagrodę za bezproblemowe wytrwanie na fotelu dentystycznym. Bardzo dobra jest też rozmowa i aktywny udział dziecka we wszystkim co robi dentysta. Może to wszystko potraktować jako zabawę i ciekawa przygodę.

W naszym gabinecie dentystycznym zapewniamy kompleksową i profesjonalną pomoc małym Pacjentom. Oferujemy miedzy innymi:

  • Opiekę ortodontyczną – profilaktykę, a w miarę potrzeby kompleksowe leczenie ortodontyczne.
  • Zabiegi profilaktyczne – lakierowanie zębów, fluoryzację zębów.
  • Pełne leczenie próchnicy i uszkodzonych zębów – plombowanie zębów, lapisowanie zębów mlecznych (zapobiega dalszemu rozwojowi próchnice bez plombowania zębów), odbudowa złamanych zębów.
  • Profesjonalne zabiegi higieniczne – piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego (skaling zębów).

Więcej informacji o Pierwszej wyzycie dziecka u dentysty.

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski