Periodontologia Wrocław
Periodontologia jest odpowiedzialna za rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek przyzębia – głównie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.
Najczęstszą chorobą przyzębia jest paradontoza. Jest to cały zespół dolegliwości, który rozpoczyna się od niewielkiego zapalenia dziąseł, a może się skończyć nawet utratą zębów. Za główną przyczynę paradontozy przyjmuje się zaniedbanie higieny jamy ustnej i nadmierne odkładanie się płytki nazębnej. Płytka nazębna jest to bezbarwny lub żółty nalot na zębach składający się z resztek pokarmowych, bakterii i śliny. Nieczyszczony bardzo łatwo zamienia się w kamień nazębny – martwe bakterie i resztki pokarmu nasycają się związkami mineralnymi zawartymi w ślinie – ulegają skamienieniu. Twardy kamień jest całkowicie odporny na działanie szczoteczki do zębów i innych domowych środków higienicznych. Stanowi on idealne środowisko dla dalszego rozwoju bakterii – mogą one w całkowitym spokoju rozmnażać się i wydzielać toksyny podrażniające dziąsła. W taki sposób dochodzi do zapalenia dziąseł – zaczynają lekko krwawić nawet przy delikatnym nacisku, mogą sprawiać ból. Po pewnym czasie toksyny wytwarzana przez bakterie powodują pogłębienie torebek dziąsłowych – dziąsła odchodzą od szyjek zębowych i cofają się, szyjki dziąsłowe ulegają wydłużeniu. Bakterie mogą w spokoju rozwijać się pod dziąsłami atakując korzenie zębów i kość wyrostka zębodołowego. Gdy paradontoza jest zaawansowana korzenie zębów są mocno odsłonięte, a zęby zaczynają się chwiać. W ostatnim etapie zęby zaczynają wypadać, a jeśli nie zostanie rozpoczęte intensywne leczenie periodontologiczne może dojść do zapalenia kości.
Informacje również na: Periodontologia Wrocław
W przypadku paradontozy najskuteczniejsza okazuje się profilaktyka – jak najlepsze dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym u periodontologa . Niektóry mogą mieć naturalną skłonność do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, w takim wypadku pozostaje regularne czyszczenie zębów przez dentystę. Paradontoza może być także spowodowana ogólnym osłabieniem organizmu, przyjmowaniem niektórych leków, zażywaniem narkotyków, niezdrowym trybem życia. Ogólnie wszystkim co osłabia odporność organizmu na dłuższy czas. Leczenie zaawansowanej paradontozy powinno się rozpocząć od zmiany nawyków higienicznych – regularne czyszczenie zębów przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Następnie należy oczyścić zęby z kamienia nazębnego – w gabinecie dentystycznym poddać się zabiegom skalingu, piaskowania, czy polishingu i jeśli będzie taka konieczność kiretażu. W najbardziej zaawansowanych stadiach choroby niezbędna może się okazać interwencja chirurgiczna u lekarza periodontologa.
Oprócz paradontozy istnieją także inne choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej:
- zapalenia i ropnie – często występują w okolicach dziąseł, jednak mogą pojawić się w każdym miejscu jamy ustnej. W każdym wypadku należy rozpocząć od lepszego zadbania o higienę jamy ustnej. Po konsultacji periodontologicznej dentysta zdecyduje o dalszym sposobie leczenia periodontologicznego.
- grzybice i wszelkie zmiany na błonie śluzowej – jeśli zauważymy jakiś niepokojące zmiany wewnątrz jamy ustnej powinniśmy udać się na konsultacje do periodontologa w gabinecie dentystycznym. Często mogą one wymagać jedynie kuracji antybiotykowej, jednak w niektórych przypadkach niezbędna będzie nawet interwencja chirurgiczna periodontologa bądź chirurga dentystycznego.
- zanikanie dziąseł i kości przyzębia – może to być następstwem paradontozy, ale równie dobrze może mieć inne przyczyny. Leczenie często wymaga odpowiedniej ingerencji chirurgicznej.
- przerosty tkanek miękkich – na skutek długotrwałego użytkowania protez ruchomych mogą powstawać fałdy włókniste, które często będą sprawiać ból. W takim wypadku pozostaje zabieg chirurgiczny wykonywany przez periodontologa bądź chirurga dentystycznego.
- często dziąsła mogą mieć nieodpowiedni kształt – mogą być niesymetryczne, za długi lub za krótkie – takimi zmianami także zajmuje się periodontologia. Za krótkie lub za długie dziąsła mogą sprzyjać rozwojowi chorób przyzębia. Niewielka interwencja mikrochirurgiczna diametralnie poprawi stan rzeczy dziąseł.
Oferowane zabiegi periodontologiczne:
- Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny i leczenie
- Konsultacja periodontologiczna
- Leczenie zmian na błonie śluzowej
- Scaling zębów
- Leczenie ropnia przyzębnego
- Kiretaż zamknięty mały
- Kiretaż zamknięty duży
- Kiretaż otwarty mały
- Kiretaż otwarty duży
- Szynowanie zębów
- Modelowanie wędzidełka
- Wydłużenie korony klinicznej zęba
- Usuwanie fałdów włóknistych
- Pogłębienie przedsionka
- Sterowana regeneracja kości
- Gingiwoplastyka
- Pokrycie recesji dziąsła płatem z sąsiedztwa
Jeśli zauważymy jakakolwiek zmiany w jamie ustnej – bolesne owrzodzenie, krwawienie dziąseł, czy chociażby długotrwałe zaczerwienienie – powinniśmy udać się na konsultacje periodontologiczne do gabinetu dentystycznego. W trakcie ich trwania periodontolog, czy dentysta rozpozna chorobę jej przyczynę i zaleci najlepszy sposób leczenia periodontologicznego. Nie należy z tym zwlekać – zęby możemy stracić tylko raz, ale juz ich nie odzyskamy.
Informacje również na: Odsłonięte szyjki zębowe