Szyjki zębowe - leczenie we Wrocławiu

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Szyjki zębowe - leczenie we Wrocławiu

Jeśli zauważymy, że szyjki naszych zębów są cofnięte (recesja dziąseł, zanikające dziąsła), a przez to korzenie zębów są częściowo odsłonięte, należy jak najszybciej zadbać o poprawę tego stanu rzeczy. Pierwszym działaniem powinno być zadbanie o jak najlepsza higienę jamy ustnej:

  • codziennie szczotkować dokładnie zęby, co najmniej dwa razy, a najlepiej po każdym posiłku,
  • codziennie używać nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • zmienić szczoteczkę na miękką, jeśli używamy twardej,
  • używać odpowiedniej pasty do zębów – bogatej we fluor, najlepiej przeznaczoną do zębów z nadwrażliwością, nie używać past wybielających,
  • używać płynu do płukania ust zapobiegającego odkładaniu się płytki nazębnej,
  • zmienić sposób szczotkowania zębów – wykonywać ruchy ‘naciągające’ dziąsło na ząb, od dziąsła w kierunku wierzchołka zęba.
Pamiętajmy: jeśli dziąsła są nadwrażliwe, a szyjki zębów mocno odsłonięte może to oznaczać zapalenie dziąseł. W żadnym wypadku nie można zaprzestać szczotkowania zębów - to może tylko pogorszyć sprawę.

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta kontrolna w gabinecie dentystycznym. Lekarz periodontolog rozpozna przyczynę odsłonięcia szyjek zębowych i dobierze najlepszy sposób leczenia odchodzących, zanikających dziąseł. Także poinstruuje w jaki sposób najlepiej dbać o higienę jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych jest niedostateczna higiena – osadzający się kamień nazębny i rozwijające się w nim bakterie podrażniają dziąsła i powodują ich odchodzenie od powierzchni zębów. Dlatego pierwszą rzeczą jaką wykona lekarz periodontolog będzie oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i wszelkich osadów zębowych. Taki zabieg usuwania kamienia nazębnego w połączeniu z samodzielnym jak najlepszym dbaniem o higienę jamy ustnej powinien doprowadzić do szybkiego powrotu dziąseł na swoje prawidłowe miejsce i zapobiegnięciu dalszego odsłaniania się szyjek zębów i ich przyczyn.

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski