Piaskowanie Wrocław

lek. dent. Rafał Pomianowski

ul. Jordanowska 26, Wrocław

  71 3634597

Czy przydatne?

 

Piaskowanie zębów, skaling zębów

Piaskowanie zębów i skaling zębów są zabiegami higienicznymi, które mogą są wykonywane przez bardzo dobrego dentystę. Nie możemy ich przeprowadzić samodzielnie w domu, tak jak to robimy z innymi zabiegami higieny jamy ustnej (szczotkowanie, używanie nici dentystycznej). Zabiegi te wymagają odpowiednich narzędzi, które mogą być obsługiwane tylko przez specjalistę.


Piaskowanie i skaling są dwoma osobnymi zabiegami. Jednak standardowo wykonuje się je podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym we Wrocławiu. Piaskowanie zębów jest uzupełnieniem skalingu zębów – utrwala i poprawia jego efekty.

Skaling zębów

Skaling zębów to zabieg usuwania kamienia nazębnego. Aktualnie najczęściej wykonuje się go przy użyciu ultradźwięków. Specjalne urządzenie jest wyposażone w odpowiednią głowicę, którą dentysta przykłada do powierzchni zęba obrośniętej kamieniem nazębnym. Głowica jest niewielka i przypominająca w kształcie standardowe narzędzia dentystyczne (musi mieć wielkość pozwalającą dotrzeć w trudno dostępne miejsca). Głowica jest wprawiana w drgania o wysokiej częstotliwości – przyłożona do kamienia nazębnego rozbija go na drobne kawałki i oddziela od powierzchni zęba. Jednocześnie w miejsce, w którym znajduje się głowica jest kierowany strumień wody pod ciśnieniem. Wypłukuje on drobiny kamienia nazębnego z kieszonek dziąsłowych i chłodzi narzędzie. Przed wprowadzeniem ultradźwięków zabieg skalingu zębów przeprowadzano mechanicznie – za pomocą odpowiednich narzędzi kamień „zeskrobywano” i „odłupywano” z powierzchni zęba. W niektórych przypadkach wymagany jest powrót do tej właśnie metody.

Zabieg skalingu zębów może wyć dość nieprzyjemny – kamień zalegający głęboko pod dziąsłami powoduje, że narzędzie może podrażnić dziąsła; samo narzędzie wprowadzone w wibracje może powodować nieprzyjemne uczucie. Jednak trwa on nie więcej niż 15 minut – jest to niewielkie poświęcenie, zwłaszcza, ze dostajemy w zamian zdrowe zęby.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg traktowany jako uzupełnienie skalingu. Jednak równie dobrze może być wykonywany osobno. Głównym celem piaskowania zębów jest oczyszczenie powierzchni zębów z wszelkich osadów. Po jego wykonaniu zęby odzyskują jaśniejszą barwę. Często może być wykonany zamiast chemicznego wybielania zębów – samo oczyszczenie z osadów może przynieść pożądane efekty. Piaskowanie zębów po skalingu jest bardzo korzystne z kilku powodów – oczyszczamy zęby i dziąsła z pozostałości kamienia; powierzchnie zębów są polerowane i wygładzane (pod kamieniem szkliwo jest chropowate), co utrudnia ponowne osadzanie się kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów polega na skierowaniu pod ciśnieniem piasku i wody na powierzchnię zęba. Specjalny piasek dentystyczny ma właściwości czyszczące i odkażające. Może to być odrobinę nieprzyjemne, jednak tak jak w przypadku skalingu zębów można poświęcić 15 minut dyskomfortu dla zdrowych zębów. Piasek dentystyczny ma słony posmak, może być to dodatkową niedogodnością, jednak dla wygody Pacjenta jest on aromatyzowany (najczęściej cytrynowy).

Jak powstaje kamień nazębny i dlaczego jest niebezpieczny dla zębów?

Kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej. Czym jest płytka nazębna? Jest to osad, który odkłada się podczas całego dnia (nocy również). Składa się z resztek pokarmowych, bakterii i śliny. Jest najczęściej bezbarwny. Taki osad nieczyszczony (nawet czyszczony najczęściej zalega w trudno dostępnych miejscach – między zębami, pod dziąsłami przy szyjkach zębów) zaczyna wysycać się minerałami zawartymi w ślinie. W ten sposób zamienia się w kamień nazębny. Tak jak skamieniałe drzewa – bakterie zamieniają się w kamień (jednak trwa to zdecydowanie krócej ze względu na rozmiary i środowisko w jamie ustnej). Już utworzony kamień nazębny jest idealnym schronieniem dla kolejnych pokoleń bakterii – nie dociera tam szczoteczka do zębów ani płyn do płukania ust. W bezpiecznej przystani kamienia nazębnego bakterie mogą w spokoju oddawać się swojemu zwykłemu zajęciu – produkowaniu toksyn i wywoływaniu stanów zapalnych. Najbliżej kamienia oprócz zębów są dziąsła, więc pierwsze ulegają toksycznemu działaniu bakterii. Zapalenie dziąseł jest pierwszym etapem paradontozy, a ta w ostateczności objawia się wypadaniem zębów.

Kamień nazębny odkłada się w różnym tempie u każdej osoby. Niektórzy są podatni w większym stopniu inni w mniejszym. Nie jest to do końca zależne od nas – tak mamy skonstruowany organizm i niewiele możemy z tym zrobić. Najlepszym sposobem jest dokładne czyszczenie zębów nie tylko szczoteczką, ale również nicią dentystyczną i używanie płynów do płukania ust.

Bardzo ważne jest też regularne poddawanie się profesjonalnym zabiegom higienicznym, czyli skalingowi zębów i piaskowaniu zębów. U każdego kamień nazębny odkłada się w innym tempie, dlatego częstotliwość wykonywania skalingu zębów u każdego jest różna. Najczęściej podawanym okresem jest pół roku. Jednak równie dobrze może być to trzy miesiące lub rok. W tym przypadku należy stosować się do zaleceń lekarza dentysty.

Czy zabiegi piaskowania i skalingu są szkodliwe dla zębów?

Absolutnie nie! Żaden z zabiegów higienicznych, zwłaszcza wykonywanych przez profesjonalnych dentystów nie jest szkodliwy. Szkodliwe jest hodowanie coraz większych złogów kamienia nazębnego, a nawet te najmniejsze na pewno nie są pożyteczne. Aby uniknąć poważnych chorób związanych z zębami powinniśmy regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne i stosować się do zaleceń lekarzy dentystów. Nasi dentyści są wyłącznie po to, żeby pomagać!

Gdzie do dentysty Rafał Pomianowski