Proteza ruchoma
Proteza ruchoma to wyjmowane uzupełnienie brakujących zębów. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub w sytuacji całkowitego bezzębia. Największą wadą protezy ruchomej jest to, że trzeba ją codziennie wyjmować i czyścić, a w nocy należy moczyć protezę w specjalnym roztworze do czyszczenia. Codziennie rano natomiast przy użyciu kleju na nowo dopasować ją do szczęki. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie.
Do protez ruchomych należą:
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe są wykorzystywane w przypadku rozległych braków zębowych, kiedy niemożliwe jest już uzupełnienie mostem. Opierają się na własnych zębach, dzięki czemu są stabilniejsze, nie osiadają, są łatwiejsze w utrzymaniu higieny i stwarzają mniejsze ryzyko występowania chorób przyzębia. Ich główną część stanowi metalowy szkielet, a do pozostałych elementów należą: klamry i ciernie lub metalowe zatrzaski. Rozwiązanie takie nie należy do najtańszych, ponieważ konieczne jest założenie koron na niektóre własne zęby.
Protezy częściowe i całkowite osiadające
Najtańsze ale również najmniej wygodne ze wszystkich uzupełnień protetycznych. Protezy częściowe lub całkowite najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego zwanego akrylem lub z nowocześniejszego i bardziej wygodnego materiału - z nylonu. Cechą tych materiałów jest dosyć duża elastyczność oraz kolor (różowy lub półprzezroczysty), przez co materiał protezy doskonale dopasowuje się do naturalnych tkanek imitując naturalny kolor dziąsła.
Protezy częściowe mocowane są do pozostałych zębów naturalnych, o ile takie występują. Przy bezzębiu wykonuje się protezy całkowite. Protezy całkowite mogą być umocowane do korzeni naturalnych poprzez: zatrzaski, zamki magnetyczne lub do implantów. Taka proteza nie jest najbardziej korzystna dla błony śluzowej i wyrostka zębodołowego. O ile górne protezy na ogół dobrze się trzymają, dolne zaś są mało stabilne i sprawiają noszącemu sporo dyskomfortu. Do protezy całkowitej pacjent musi się przyzwyczaić i przede wszystkim nauczyć się jej prawidłowo użytkować.
Protezy typu overdenture
To proteza uzupełniająca braki zębowe opierająca się na implantach lub korzeniach zębów, których nie udało się wykorzystać jako filary dla protezy szkieletowej lub protezy akrylowej, gdyż korzenie zębów są zbyt słabe lub jest ich zbyt mało. Montuje się na nich specjalne zatrzaski, które mocują ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze niż usunięcie tych korzeni i zastosowanie protezy całkowitej, bądź częściowej akrylowej.
- Dowiedz się więcej o protezach dentystycznych:
- Leczenie dentystyczne na raty - koszty leczenia u dentysty w ratach.
- Różnica między mostem a protezą dentystyczną - jakie są różnice między zastosowaniem mostu dentystycznego, a protezą dentystyczną.
- Protezy zębowe - podział i rodzaje protez dentystycznych używanych we Wrocławiu.
- Protezy stałe - rodzaje i podział protez montowanych na stałe.
- Protezy ruchome - lista rodzajów i podział protez ruchomych, czyli zdejmowanych i zakładanych.