Sskaling zębów
Skaling zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu twardych złogów, potocznie nazywanych kamieniem nazębnym, z powierzchni zębów. Kamień nazębny powstaje na skutek mineralizacji płytki nazębnej, która składa się z resztek pokarmowych, bakterii i śliny. Płytka nazębna ulega mineralizacji na skutek wysycenia się bakterii i resztek pokarmowych minerałami zawartymi w ślinie.
Proces powstawania płytki nazębnej i kamienia nazębnego jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Ślina zawierająca wysokie stężenie soli mineralnych sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia nazębnego. Jest to cecha genetycznie uwarunkowana. Możemy mieć na to niewielki wpływ zmieniając nawyki żywieniowe. Palenie tytoniu w dużym stopniu przyczynia się do szybszego odkładania się kamienia nazębnego.
Możemy spowolnić proces odkładania się kamienia nazębnego bardzo rygorystycznie dbając o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku, codzienne używanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i używanie płynów do płukania jamy ustnej z działaniem przeciw osadzaniu się płytki nazębnej. To w znacznym stopniu ograniczy powstawanie kamienia nazębnego, jednak nie wyeliminuje go całkowicie. U każdego człowieka kamień nazębny powstaje, jest to proces u jednych szybszy, a u innych wolniejszy, ale zawsze postępujący. Z tego właśnie powodu zalecane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Najczęściej podaje się częstotliwość raz na pół roku. Jednak należy wziąć pod uwagę to, że jest to średnia częstotliwość. U ludzi, którzy są podatni na odkładanie się kamienia należy go usuwać częściej, a są tacy, u których nawet po roku kamień jeszcze nie powstanie.
Kamień nazębny jest główną przyczyną rozwoju chorób przyzębia i paradontozy. Stanowi on idealną ochronę dla rozwijających się bakterii. Bakterie te wydzielają toksyny podrażniające dziąsła, powodując ich stan zapalny. Dziąsła zaczynają odstawać od powierzchni korzeni zębów, co umożliwia odkładanie się na nich kamienia. I w ten sposób choroba postępuje, aż do wypadnięcia zębów.
Metody usuwania kamienia nazębnego:
- Ręczne usuwanie kamienia nazębnego – aktualnie już praktycznie nie stosowana. Lekarz stomatolog za pomocą skalerów – odpowiednich narzędzi, zaostrzonych malutkich pilników i dłut – usuwa złogi kamienia z powierzchni zęba. Zahacza odpowiednie narzędzie na złogach kamienia i odrywa je pociągając do siebie. Ta metoda jest długotrwała i pracochłonna. Dodatkowo jest niedokładna, zawsze może pozostać jakiś fragment kamienia nazębnego, którego lekarz nie zauważy.
- Mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego – kamień nazębny jest usuwany za pomocą odpowiedniego urządzenie, które wytwarza drgania o wysokiej częstotliwości. Te drgania są przenoszone na powierzchnię kamienia za pomocą odpowiednich końcówek: wierteł i frezów. Pod wpływem tych drgań kamień nazębny rozpada się w miejscu przyłożenia narzędzia. Podczas tego zabiegu narzędzie mocno się nagrzewa. Do jego chłodzenia wykorzystywany jest strumień wody, który dodatkowo wypłukuje kamień nazębny z trudno dostępnych miejsc. Ten sposób stosuje się coraz rzadziej.
- Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego – zasada działania ultradźwięków jest podobna do tej w metodzie mechanicznego usuwania kamienia. Odpowiednie urządzenie przenosi ultradźwiękowe wibracje za pomocą głowicy na powierzchnię zęba. Strumień wody pod ciśnieniem wypłukuje rozbity kamień i wprawiony w drgania ultradźwiękami dodatkowo go rozpuszcza. Ten sposób jest bardzo wygodny i dokładny. Nie wymaga przykładania głowicy do każdej drobinki kamienia na powierzchni zęba, ponieważ działa w promieniu kilku milimetrów, wykorzystując dodatkowo działanie wody. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i szybki. Z tego powodu zyskał sporą popularność.
- Usuwanie kamienia za pomocą fal dźwiękowych – jest to metoda bezpieczna i bardzo łatwa w zastosowaniu. Wyposażone w nią są niektóre irygatory i elektryczne szczoteczki do użytku domowego. Fale dźwiękowe wprawiają w drgania włókna szczoteczki i płyn znajdujący się w jamie ustnej (ślinę, wodę, płyn do płukania ust). W ten sposób w płynie powstają bąbelki, które mechanicznie rozbijają twarde złogi nazębne i wypłukują je z trudno dostępnych miejsc. Metoda ta działa na niewielkie złogi kamienia, raczej służy do codziennych zabiegów higienicznych wykonywanych w domu, niż profesjonalnego skalingu.
- Laserowe usuwanie kamienia nazębnego – Laser o odpowiedniej częstotliwości jest wprawiany w prace impulsową. Jego promień jest kierowany dokładnie na złogi kamienia, który jest naświetlany z częstotliwością kilka razy na sekundę. Kamień pod wpływem lasera kruszeje i odpada od powierzchni zębów. Zabieg ten musi być przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarza stomatologa, aby uniknąć podrażnień błony śluzowej. Jest on bezpieczny i całkowicie bezbolesny.
- Chemiczne usuwanie kamienia nazębnego – lekarz stomatolog nakłada na kamień nazębny odpowiedni roztwór perhydrolu (nadtlenek wodoru). Ta substancja rozpuszcza kamień nazębny. Następnie stomatolog wypłukuje roztwór wraz z rozpuszczonym kamieniem nazębnym wodą pod ciśnieniem. Ta metoda może być stosowana jedynie przez lekarzy stomatologów – znają oni odpowiednie dawki i czas działania substancji chemicznej.